Soud znovu potvrdil, že životní prostředí má přednost před zájmy Bauhausu

Současná situace Bauhausu v Brně-Ivanovicích je výsledkem postupu firmy, který od začátku provázely nezákonnosti: od nedodržení územního plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště. Proti porušování předpisů zde vystoupili místní lidé, část zastupitelstva i nevládní organizace NESEHNUTÍ.
Bauhaus však najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který potajmu vystavil certifikát. Aby se vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky – a tím hrubě porušil stavební zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu. O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a NESEHNUTÍ, jenž inspektora zažalovali. Soud uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět.
„Předběžné opatření chrání práva sousedů a sousedek Bauhausu. Soud jím reagoval na podezřelé okolnosti vydání certifikátu. Nyní potřebuje čas na jeho důkladné přezkoumání. Do té doby musejí být lidé chráněni před zhoršením životního prostředí hlukem a znečištěním vzduchu. Ale také intenzivním osvětlením, mimochodem načerno vztyčeným,“ komentuje trvání předběžného opatření soudu Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Protiprávní počínání Bauhausu a autorizovaného inspektora je umožněno i kvůli chybnému stavebnímu zákonu. Neukládá žádné sankce a nespecifikuje práva sousedů či pravomoci úřadů bránit se proti inspektorům porušujícím zákon. To se však brzy změní.
„Poslanecká sněmovna přijala v pátek novelu stavebního zákona, která chyby odstraňuje a místo pokoutného vydávání nastavuje transparentní a zároveň rychlý proces schvalování certifikátů. Vláda předložila novelu po naléhání občanů, občanek a českých ekologických organizací na jejichž stranu se postavil ombudsman,“ doplňuje Jiří Koželouh.
Poslankyně a poslanci v pátek změny schválili a zákon tak putuje do Senátu. Pokud jej Senát nevrátí, nezákonné praktiky inspektorů skončí.

Více informací:
Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ (jiri.kozelouh@nesehnuti.cz) – 723 559 495
mluvčí sdružení Klidné Ivanovice (info@klidneivanovice.com) – 777 794 801

Zobrazeno 5x

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three + 6 =